WSKAZÓWKI DLA KIEROWCÓW

JAZDA PO KRECIE, CZYLI BAJKI O ŻELAZNYM WILKU

 

Jazda samochodem po Krecie to istna przyjemność. Głosy, jakoby jazda tutaj mogła nastręczać trudności, są całkowicie nieuzasadnione. Każdy, kto dobrze radzi sobie za kierownicą w Polsce, bez problemu da sobie radę i tutaj. To prawda, że jeździ się tutaj nieco inaczej, niż w Polsce, ale trzymając się kilku podstawowych zasad, zwiedzanie Krety autem będziemy wspominać bardzo miło. Należy przy tym pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Poniżej załączamy kilka przydatnych informacji:

 1. Tankowanie. Większość stacji benzynowych czynnych jest od 8.00 do 21.00. Część z nich, szczególnie położonych w odludniejszych miejscach, jako formę płatności akceptuje wyłącznie gotówkę. Aktualna cena paliwa to ok. 1,60 EUR za litr. Najczęściej stosowaną praktyką przy tankowaniu jest podanie kwoty za ile chcemy zatankować, a nie ile litrów – większość stacji benzynowych nie jest samoobsługowa. Wypożyczone auto zwracamy z tym samym poziomem paliwa, co w momencie podstawienia.

 2. Zwiedzanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej mapki z miejscami wartymi zobaczenia na Krecie oraz najpiękniejszych plaż, a dodatkowo przy planowaniu eskapad źródłem inspiracji może być nasza strona poświęcona wycieczkom indywidualnym. Pamiętaj, że jeśli jesteś kierowcą, to jednocześnie nie możesz prowadzić i skupiać się na pięknych widokach wokół auta. Malownicze drogi mają to do siebie, że często są kręte i wąskie. Będąc kierowcą, należy skoncentrować się wyłącznie na prowadzeniu auta, a podziwianiem krajobrazów zająć się po zaparkowaniu samochodu w bezpiecznym miejscu. Jazda wąskimi, krętymi dróżkami zarezerwowana jest wyłącznie dla kierowców pewnie czujących się za kółkiem i nie cierpiących na lęk wysokości - należy wziąć to pod uwagę przy planowaniu naszych eskapad.

 3. Znaki STOP w praktyce oznaczają "ustąp pierwszeństwa". W wielu przypadkach warto się jednak zatrzymać, by na 100% upewnić się, czy można bezpiecznie włączyć się do ruchu.

 4. W Grecji nie ma obowiązku jazdy na światłach w dzień.

 5. Gdy zobaczą Państwo, że uczestnik ruchu jadący z przodu włącza światła awaryjne, należy zachować szczególną ostrożność. Tenże kierowca planuje wykonanie nieprzewidywalnego manewru. Najczęściej jest to parkowanie (najczęściej w niedozwolonym miejscu), zawracanie (najczęściej w niedozwolonym miejscu), wjazd pod prąd w jednokierunkową uliczkę, itp.

 6. Alkohol a jazda samochodem. W Grecji obowiązuje limit 0.25 (zmiana z 0.5) promila alkoholu we krwi, my jednak stanowczo odradzamy jazdę pod jakimkolwiek jego wpływem.

 7. Jedziesz wolniej? Przepuść innych. Dobry przykład daje kierowca 420-konnego Audi R8.To nie dekoracja. Również na wakacjach należy stosować się do przepisów ruchu drogowego.Jazda drogą szybkiego ruchu (New National Road). Ta biegnąca wzdłuż północnego wybrzeża arteria pozwala nam szybko przemieszczać się wzdłuż wyspy. Wyznaczony wzdłuż niej pas awaryjny pełni funkcję pobocza i należy z niego korzystać. Nawet, gdy jedziemy 150km/h na ograniczeniu do 70km/h, w miarę możliwości należy zjechać, by przepuścić szybciej poruszające się auta lub motocykle. Z autopsji wiemy, iż na niektórych odcinkach drogi szybkiego ruchu, poruszanie się z prędkościami dochodzącymi do 300km/h jest technicznie możliwe, a niekiedy praktykowane. Pamiętajmy, by nie dziękować ustępującym nam drogi pojazdom przy użyciu świateł awaryjnych. Jest to zwyczaj tu całkowicie nieznany i zostanie zinterpretowany w zupełnie inny sposób (jako zamiar wykonania niebezpiecznego manewru lub zaparkowania w niekoniecznie dozwolonym miejscu).

  Jadąc drogą szybkiego ruchu (New National Road) należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów i ostrożnej jeździe. Pod żadnym pozorem nie należy zawracać na podwójnej ciągłej linii ani ignorować znaków zakazu skrętu w lewo. Ze względu na fakt, iż niektórzy lokalni kierowcy kilkukrotnie przekraczają dozwoloną prędkość, wykonywanie takich manewrów, oprócz tego, że jest niezgodne z kodeksem drogowym, może być także bardzo niebezpieczne. Również przygotowując się do manewru wyprzedzania radzimy kilkukrotnie spojrzeć w lusterka, by dokładnie sprawdzić, czy nie zbliża się do nas pojazd jadący ze znaczną prędkością. 

   

 8. Fotoradary i kontrole prędkości. Na drodze szybkiego ruchu (New National Road) możemy spotkać kilkadziesiąt fotoradarów. Uruchomienie tego systemu kontroli prędkości miało miejsce w październiku 2008 roku. Wybrane fotoradary działały przez tydzień, lecz ze względu na ich nagminny ostrzał z broni ostrej (kilka wręcz zostało wyrwanych z ziemi wraz z całą konstrukcją - np. dwa przy głównym zjeździe na drogę do miejscowości Sfakia), wydano komunikat o zaprzestaniu wykorzystywania fotoradarów i do dnia dzisiejszego (stan na 3 maja 2010) nie cofnięto tej decyzji. Zdarza się jednak, że prędkość może być kontrolowana w sposób "tradycyjny" przy użyciu "suszarki" lub fotoradaru umieszczonego w zderzaku "cywilnego" samochodu policyjnego (białe Skody Octavie I). Można tez zostać nagranym na wideoradar - to zdarza się wprawdzie sporadycznie, ale widząc ciemną Octavię RS w lusterku warto zastanowić się, czy nie jedzie ona za nami w ściśle określonym celu.

 9. Mandaty za złe parkowanie. Te należy płacić możliwie jak najszybciej na głównym posterunku policji w mieście, w którym dostaliśmy mandat. Jeśli zrobimy to w ciągu 7 dni od daty wystawienia, najprawdopodobniej skończy się na zapłacie tylko połowy kwoty. Zwlekając z zapłatą, lub jej unikając, narażamy się na przykre konsekwencje, nawet po powrocie z wakacji. Dlatego planując wypad do Chanii, Rethymnonu, Heraklionu, czy Agios Nikolaos, sprawdźmy wcześniej, gdzie możemy zaparkować samochód - mapy zamieszczone na naszej stronie powinny w tym pomóc.

   

 

      

 

Kreta w pigułce | Pogoda | Ceny | Wskazówki dla kierowców

Oliwa z Krety | Zdjęcia | Gdzie dobrze zjeść?

Greckie przepisy | Wakacje w Grecji | Wynajem aut

Strona główna

 

 

 

 Copyright © Crete Adventure Team

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, modyfikacja, wprowadzanie do obrotu, publikacja, dystrybucja w celach komercyjnych całości lub części strony internetowej www.knossos.pl bez uprzedniej zgody właściciela tej strony - są zabronione.
Materiały te można kopiować i przechowywać oraz drukować wyłącznie na własne potrzeby (w celach niekomercyjnych). Nie zezwalamy na jakiekolwiek upowszechnianie tak skopiowanych materiałów, w szczególności na ich zamieszczanie w innych witrynach internetowych. Nie zezwalamy również na pokazywanie zawartości naszej witryny w ramce (ang. "frame"), umieszczonej w innej witrynie internetowej oraz na dystrybucję zamieszczonych lub skopiowanych stąd treści bez zgody właściciela serwisu www.knossos.pl .